EXCLUSIV / Dan Alexa: ”Ne-au lipsit 6 jucatori. In momentul acesta, imi doresc doar sa-mi recuperez cat mai multi dintre jucatorii accidentati.”

alexa-conf-pojorataDupa meciul pierdut de Rapid, la Braila, cu 0-2 in fata Daciei Braila, antrenorul giulestenilor, Dan Alexa, a spus, la Sport Total FM, in emisiunea ”Liga de weekend”, ca rezultatul poate fi explicat si de numarul mare de absente din lotul sau. Acesta s-a plans de faptul ca nu a avut la dispozitie sase jucatori, dintre care cinci titulari. In plus, in urma jocului de la Braila, Alexa i-a pierdut si pe Morar si Luque.

Este un rezultat care nu ne multumeste, e o infrangere venita dupa doua victorii. Din pacate, si astazi am avut foarte multi absenti. Ne-a fost si foarte greu sa jucam in zece jucatori din minutul 30. Ar fi fost perfect sa nu pierdem, tinand cont de tot ceea ce s-a intamplat. Din pacate, i-am pierdut si pe Morar si, probabil, si pe Luque pentru meciul cu Calarasiul. Va fi o dubla mansa cu ei cat o finala. Mai avem o saptamana si speram sa recuperam cat mai multi dintre jucatori.

Am jucat din minutul 30 in zece oameni, Braila nu si-a creat nicio ocazie, a primit un penalty gratuit la inceputul reprizei a doua, la 1-0 am avut doua situatii foarte mari. Sigur, imi doream mai mult, dar nu pot sa trec peste faptul ca ne-au lipsit sase jucatori, dintre care cinci titulari care au dus greul in acest sezon. Este dificil sa jucam spectaculos, sa si producem foarte mult fotbal impotriva Brailei, o echipa foarte buna in atac.

In momentul acesta, imi doresc doar sa-mi recuperez cat mai multi dintre jucatorii accidentati. Kusnir a stat deja trei etape, speram ca la recurs sa-i dea mai putin de sase etape. Cred ca diferenta va fi facuta de modul in care o sa reusesc sa-mi recuperez jucatorii importanti. Acesta este primul motiv de ingrijorare al meu. E al treilea meci in care ne lipsesc jucatori. Astazi au fost sase absenti, i-am pierdut pe Morar si Luque, ne ducem la opt. Speram sa revina Jorda, Kusnir… Daca ma intrebi, la meciul cu Calarasiul, nu stiu pe cine ma pot baza”, a declarat Dan Alexa, la Sport Total FM.