Damir Dzumhur, nemultumit de conditiile de la BRD Nastase Tiriac Trophy: ”Asta nu e un teren pentru un turneu ATP!”

damir-dzumhur-rachetaTurneul ATP de la Bucuresti, din seria 250 se desfasoara in 2016 in conditii diferite de cele din anii precedenti. Intrucat arena centrala nu a primit aviz ISU, intrucat exista riscul ca tribunele sa se prabuseasca, organizatorii au improvizat o alta in locul terenurilor cu numerele 2 si 3. Prin urmare, anumite meciuri au ajuns sa se desfasoare si pe terenul al patrulea, care se afla in apropierea celor de antrenament.

Una dintre partidele care a avut loc acolo a fost cea dintre Damir Dzumhur si Marco Cecchinato, castigata de catre italian, cu 6-3 7-6(3). Dupa un prim set in care a fost destul de nervos, bosniacul i-a reprosat, la finalul acestuia, arbitrului de scaun Ahmed Abdel-Azid, ca suprafata de joc nu este deloc una corespunzatoare pentru un turneu din circuitul ATP. Nemultumit de calitatea terenului, Dzumhur chiar l-a ironizat si pe egipteanul din scaun, intrebandu-l daca in tara sa se joaca tenis in desert.

damir-dzumhur-arbitruJucatorul care i-a eliminat pe Rafa Nadal de la Miami si pe Tomas Berdych de la Monte-Carlo nu s-a calmat nici in setul doi al ”optimei” cu Cecchinato de la BRD Nastase Tiriac Trophy. El a avut o noua disputa cu Abdel-Azid in setul secund, dupa ce arbitrul egiptean a considerat ca o minge trimisa de italian a prins terenul.