Tecau si Mergea merg mai departe la BRD Nastase Tiriac Trophy, dupa o victorie muncita in fata olandezilor Daniell / Sitak

tecau-mergea-brd-nastase-tiriac-trophyFlorin Mergea si Horia Tecau a castigat, joi, meciul cu dublul neozeelandez Marcus Daniell/Artem Sitak, scor 7-6 (3), 7-6 (5), in cadrul turneului de tenis BRD Nastase Tiriac Trophy, de la Bucuresti, si s-a calificat in sferturile de finala ale competitiei. Meciul a durat o ora si 33 de minute.

Pentru accederea in sferturile de finala ale turneului de la Bucuresti, Florin Mergea si Horia Tecau vor primi 45 de puncte in clasamentul ATP si un cec in valoare de 4,080 de euro.

In turul urmator la BRD Nastase tiriac Trophy, perechea noastra va intalni perechea Federico Delbonis/Paolo Lorenzi (Argentina/Italia). Cei doi au jucat doar doua meciuri impreuna in acest an si i-au invins in primul tur pe Guillermo Garcia-Lopez (Spania) si Julian Knowle (Austria). Delbonis si Lorenzi vor evolua si in sferturile de finala ale probei de simplu.

Florin Mergea si Horia Tecau fac pereche doar pentru a doua oara in acest an, dupa meciul din Cupa Davis impotriva Sloveniei. Cei doi vor reprezenta Romania la Jocurile Olimpice 2016 de la Rio de Janeiro, Brazilia, in proba de dublu a competitiei de tenis. Evenimentele olimpice vor avea loc in perioada 5-21 august.