Monica Niculescu a cedat disputa cu Petra Kvitova, desi a avut trei mingi de meci! Si Halep a fost eliminata in aceeasi faza, dupa o simpla figuratie in fata Laurei Siegemund, locul 71 WTA!

stuttgart-tenisUPDATE / Simona Halep a fost eliminata din turneul de la Stuttgart, dupa un joc modest in fata nemtoaicei, locul 71 WTA, scor 1-6, 2-6!

UPDATE / Dupa un prim set adjudecat in doar 34 de minute, Monica Nuculescu parea capabaila sa produca prima surpriza la turneul de la Stuttgart. Numai ca, desi a revenit de 2-5 in setul secund si chiar a reusit sa aiba trei mingi de meci, a reusit „performanta” sa cedeze setul in tie-break. Sigur ca setul decisiv a fost la discretia cehoaicei, pe care l-a castigat la 2. In cateva momente urmeaza partida Simonei Halep cu Laura Siegemund.

Simona Halep va debuta azi la turneul de la Stuttgart. Sportiva noastra o intalneste pe nemtoaica Laura Siegemund, jucatoare venita din calificari, care in runda precedenta a eliminat-o pe mult mai experimentat Katarina Pavliucenkova.

Simona Halep se va duela, asadar, tot cu o nemtoaica, de data aceasta chiar pe taram german, dupa duelurile din Fed Cup impotriva nemtoaicelor Petkovic si Kerber.

Meciul Simonei Halep va incepe in jurul orei 15.00. Primul meci al zilei pe tabloul principal de la Stuttgart este cel dintre Monica Niculescu si Petra Kvitova, programat de la ora 13:00. Ieri, Niculescu a eliminat-o pe Caroline Garcia.

Niculescu (28 de ani) si Kvitova (26 de ani) s-au mai intalnit de doua ori, fiecare sportiva obtinand cate o victorie. Kvitova s-a impus in primul tur la Eastbourne – 2013, scor 6-4, 6-1, iar Niculescu a castigat meciul de Fed Cup din acest an, scor 6-3, 6-4.