Newcastle a incurcat-o pe Man City in lupta pentru locurile de Champions League si inca spera sa scape de retrogradare

newcastle-cityNewcastle United spera in continuare sa ramana in Premier League, dupa ce a reusit sa obtina un punct din meciul cu Manchester City, de marti. ”Cotofenele” lui Rafa Benitez au facut 1-1 cu ”cetatenii”, iar echipa lui Manuel Pellegrini inca are emotii in ceea ce priveste clasare pe un loc care duce in Liga Campionilor.

Sergio Aguero a deschis scorul in minutul 14, dintr-o pozitie clara de off-side nesanctionata, insa olandezul Vurnon Anita a egalat in minutul 31. Scorul de 1-1 s-a mentinut apoi pana la final, City nereusind sa gaseasca drumul spre victorie timp de o ora.

Newcastle ramane penultima, cu 29 de puncte, insa s-a apropiat la doua puncte de Norwich, echipa de pe locul 17. Problema pentru Rafa Benitez o repreizinta insa rivala Sunderland, care, desi se afla pe 18, se poate distanta la patru puncte, daca o bate pe Arsenal, joi.

Man City are acum 61 de puncte, cu unul mai mult decat Arsenal, locul 4, si cu cinci mai mult decat Man United, lcoul 5. Ambele insa au un meci mai putin disputat.