Daca acum doua saptamani parea invincibila, Barcelona a ajuns sa piarda cu toata lumea! Messi a marcat, in cele din urma, golul 500

messi-barcelona-valenciaFC Barcelona parea invincibila pana inaintea meciului cu Real Madrid, de acum doua saptamani. De atunci, insa, catalanii au pierdut toate meciurile din campionat si au fost eliminati si din „sferturile” UEFA Champions League.

Practic, declinul a inceput cu inainte de pauza internationala, cand Villarreal a obtinut un punct din duelul cu Barcelona, dupa un 2-2 pe ”El Madrigal”. A urmat esecul din ”El Clasico”, 1-2 cu Real Madrid, dupa care, a venit singura victorie din aceasta perioada, 2-1 cu Atletico Madrid, in prima mansa a sferturilor de finala din Liga Campionilor. A fost o victorie care n-a ajutat-o deloc pe echipa lui Luis Enrique, intrucat, dupa ce a pierdut si la San Sebastian, 0-1 cu Real Sociedad, a cedat si pe Vicente Calderon, iar Atletico s-a calificat in semifinale UCL dupa un succes cu 2-0.

Duminica, in etapa a 33-a din La Liga, FC Barcelona a pierdut chiar pe ”Camp Nou”, 1-2, meciul cu Valencia, fiind egalata la puncte de catre Atletico. In minutul 16, Ivan Rakitic si-a inscris un autogol, dupa care, in prelungirile primei parti, Santi Mina a facut 2-0 pentru fosta echipa a lui Gary Neville. In partea a doua, Lionel Messi a marcat dupa o pauza de cateva partide (30 martie, cu Bolivia, in preliminariile CM 2018) si a ajuns, in sfarsit, la al 500-lea gol al carierei si la al 450-lea pentru Barca in 632 partide jucate in toate competitiile. Revenind la Valencia. „liliecii” sunt singurii din La Liga care au ramas neinvinsi in fata Barcelonei, dupa ce au reusit in tur, pe Mestalla, sa remizeze, 1-1.

Cu toate astea, Barcelona ramane lider in La Liga, cu 76 de puncte, tot atate cate are si Atletico, dar la un punct in urma acestora se afla Real Madrid. In aceasta etapa, ”rojiblancos” au batut cu 3-0 pe Granada, in timp ce „galacticii” s-au impus cu 5-1 pe terenul lui Getafe, cu un  Cristiano Ronaldo care a inchis tabela sambata, pe Coliseum Alfonso Pérez si a ajuns la 31 de reusite in acest sezon. Dupa acest meci, portughezul a devenit singurul jucator de camp din Spania care a jucat toate minutele in acest sezon in La Liga.

In runda urmatoare, primele trei clasate vor fi implicate in urmatoarele partide: Deportivo – Barcelona, Atheltic Bilbao – Atletico Madrid si Real Madrid – Villarreal.

Ultima oara cand aceste trei forte din La Liga erau despartite de doar un punct in etapa a 33-a, a fost in sezonul 2002/2003. La finalul acelui sezon, Real Madrid a castigat titlul cu 13 puncte avans!