Rangers s-a calificat in finala Cupei Scotiei, dupa ce a eliminat-o pe marea rivala, Celtic, in semifinale

rangers-celticRangers a obtinut o victorie uriasa in semifinalele Cupei Scotiei, dupa ce a reusit sa o elimine pe marea rivala, Celtic, in urma loviturilor de departajare. Scorul dupa 90 de minute a fost 1-1, dupa ce Kenny Miller a deschis scorul, in minutul 16, iar Sviatchenko a egalat in minutul 50. Rangers a condus si in prelungiri, datorita lui McKay (96), dar australianul Rogic (106) a egalat din nou, iar egalitatea s-a mentinut si dupa 120 de minute (2-2).

La loviturile de departajare, Halliday, McKay, Wallace, Zelalem si Law au transformat pentru Rangers, in timp ce Tavernier (al doilea) si Clark (al patrulea) au ratat. De partea cealalta, Mulgrew, Bitton, Griffiths si Lustig au inscris, in timp ce McGregor (al doilea), Brown (al patrulea) si Rogic (al saptelea) au ratat.

Cealalta finalista din Cupa Scotiei este Hibernian, victorioasa cu 1-0 in semifinala disputata impotriva lui Dundee United.

Desi meciul s-a incheiat de fapt la egalitate, trebuie spus ca Rangers nu mai castigase in Old Firm Derby de pe 25 martie 2015, cand s-a impus cu 3-2 intr-un meci de campionat. De cand Rangers a fost retrogradata in a patra divizie, cele doua formatii s-au mai intalnit o singura data, in Cupa Ligii, in toamna. Atunci, Celtic a castigat cu 2-0.

Din sezonul viitor, acestea se vor reintalni in prima liga scotiana, intrucat Rangers a reusit deja promovarea matematica din Championship.