UPDATE / Romania paraseste Grupa Mondiala a Fed Cup, dupa ce a pierdut cu 4-1 play-off-ul disputat impotriva Germaniei

niculescu-petkovicUPDATE / Scorul final al acestei intalniri este 4-1 pentru Germania, dupa ce Annika Beck si Julia Goerges au castigat cu 6-7(5) 7-6(4) 10-7 in fata Irinei Begu si Alexandrei Dulgheru.

UPDATE / A inceput meciul de dublu. Pentru Romania evolueaza Irina Begu si Alexandra Dulgheru, in timp ce la Germania au intrat Julia Goerges si Annika Beck.

UPDATE / Dupa ce a salvat doua mingi de meci in setul al doilea, Andrea Petkovic a invins-o pe Monica Niculescu la capatul unui decisiv in care opt din cele noua game-uri au fost break-uri. Germanca s-a impus cu 0-6 7-6(1) 6-3, iar Germania revine in Grupa Mondiala a Fed Cup, in timp ce Romania va juca in a doua Grupa Mondiala in 2017.

UPDATE / Dupa un prim set castigat cu 6-0, Monica Niculescu a revenit foarte bine in cel de-al doilea, si, de la 1-4 pentru Andrea Petkovic, a ajuns sa serveasca pentru meci, la 6-5. Din pacate, germanca a facut re-break si a trimis mansa in tie-break, acolo unde s-a impus cu 7-1. Urmeaza setul decisiv.

UPDATE / Monica Niculescu a castigat la 0 primul set in fata lui Petkovic!

UPDATE / Monica Niculescu o inlocuieste pe Irina Begu si va evolua impotriva Andreei Petkovic in al doilea meci al zilei.

UPDATE / Simona Halep n-a avut multe sanse in meciul cu Angelique Kerber. Campioana de la Australian Open a castigat cu 6-2 6-2 si Germania conduce din nou.

UPDATE / Angie Kerber castiga cu 6-2 primul set in fata Simonei Halep.

UPDATE / A inceput primul meci de duminica, Simona Halep – Angelique Kerber

Simona Halep (6 WTA) a invins-o, sambata, pe Andrea Petkovic, numarul 30 mondial, cu scorul de 6-4, 6-7 (5), 6-4 si Romania a restabilit egalitatea (1-1) la finalul primei zile a intalnirii cu Germania, din cadrul barajului pentru mentinerea in Grupa Mondiala a Fed Cup.

UPDATE / Simona Halep castiga primul set cu Andrea Petkovic, cu 6-4.

UPDATE / A inceput meciul Simona Halep – Andrea Petkovic.

UPDATE / Germania are 1-0, dupa ce Angelique Kerber a invins-o fara probleme pe Irina Begu, cu 6-2 6-3.

UPDATE / Angelique Kerber a castigat fara probleme primul set cu Irina Begu. 6-2.

UPDATE / A inceput meciul Irina Begu – Angie Kerber.

Intalnirea Romania – Germania din play-off-ul Grupei Mondiale a Fed Cup, care are loc in Sala Polivalenta din Cluj, va debuta sambata, de la ora 13:00, cu meciul dintre Irina Begu si Angelique Kerber. Imediat dupa aceasta partida, pe teren vor intra Simona Halep, numarul unu din echipa Romaniei, si Andrea Petkovic, a doua jucatoare a Germaniei.

Duminica, incepand cu aceeasi ora 13:00, ar trebui sa avem meciurile Halep – Kerber, Begu – Petkovic si Dulgheru / Niculescu – Beck / Goerges.