Dupa doi ani de pauza, Rafa Nadal a castigat din nou un turneu important. Spaniolul s-a impus la Monte-Carlo!

rafa-nadal-monte-carloRafael Nadal l-a invins, duminica, pe Gael Monfils, in finala Masters-ului de la Monte-Carlo si a castigat primul sau turneu din 2016. Mai mult, pentru iberic acesta a fost primul titlu important pe care il obtine din 2014, an in care a castigat ultimul Masters, la Madrid, si ultimul Grand Slam, la Roland Garros.

Dupa un meci complicat, sambata, in semifinale, in fata lui Andy Murray, Nadal a avut parte de o alta partida de aproape trei ore si in ultimul act. Acesta a trecut de Monfils cu 7-5 5-7 6-0, dupa doua ore si 46 de minute. Asa cum o arata si scorurile, primele doua seturi au fost destul de echilibrate, insa trebuie spus ca spaniolul s-a aflat mai mereu in fata in primul, iar francezul a condus in cea mai mare parte din mansa secunda. Nu acelasi lucru se poate spune si despre decisiv, acolo unde Rafa nu a mai avut probleme.

Prin aceasta victorie, Nadal il egaleaza pe Djokovic in ceea ce priveste numarul de turnee din seria Masters 1000 castigate. Sarbul ajunsese la 28 de astfel dupa dubla Indian Wells – Miami, lucru realizat acum si de Rafa.