Tsonga, Monfils, Nadal si Murray, in semifinalele de la Monte-Carlo. Dupa infrangerea din sferturi, Federer se gandeste sa nu mai joace pana la RG

tsonga-federerJo-Wilfried Tsonga, Gael Monfils, Rafael Nadal si Andy Murray sunt cei patru semifinalisti ai Masters-ului de la Monte-Carlo, in ordinea lor de pe tabloul principal.

Tsonga a ajuns in „careul de asi” in urma unei victorii in trei seturi cu Roger Federer, 3-6 6-2 7-5, dupa doua ore si sase minute. Acesta s-ar putea sa fi fost ultimul joc al elvetianului inainte de Roland Garros. Dupa ce nu a mai jucat deloc dupa Australian Open, intrucat a suferit o operatie, Federer ar putea lua din nou o pauza si sa se prezinte la al doilea Grand Slam al anului cu doar trei meciuri jucate pe zgura in 2016.

Adversarul lui Tsonga din semifinale va fi un alt francez, Gael Monfils. Dupa ce a scapat de Djokovic, eliminat de Jiri Vesely dupa primul meci in Principat in acest an, Monfils a ajuns intre ultimii patru dupa ce nu a pierdut set. In sferturile de finala, francezul a trecut de Marcel Granollers, un specialist al probei de dublu, cu 6-2 6-4, dupa 74 de minute.

In cealalta semifinala, Rafa Nadal si Andy Murray se vor intalni pentru a 23-a oara. ”King of Clay” l-a invins fara probleme pe Stan Wawrinka, cu 6-1 6-4, dupa 77 de minute, in timp ce scotianul a avut parte de un meci la fel de usor, cu Milos Raonic, de care a trecut cu 6-2 6-0, dupa 66 de minute.