Clujenii iau Cupa Romaniei la baschet, in fieful adversarei din Oradea!

ubt-cluj-cupaIn finala Cupei Romaniei la baschet desfasurata luni seara la sala „Antonio Alexe” din Oradea s-a respectat traditia ultimilor ani. A castigat UBT Cluj-Napoca in fata echipei gazda CSM CSU Oradea, invingatorii cucerind al doilea trofeu din ultimul deceniu avandu-l ca antrenor pe Marcel Tenter.

Clujenii trecusera destul de greu in semifinale de BC Mures, scor 73-67 (42-30), dupa care oradenii se impuneau la 17 puncte, 88-71 (42-36) in disputa cu Dinamo Bucuresti, calificata zilele trecute in play-off, alaturi de Phaoenix Galati.

Finala a fost echilibrata, oaspetii castigand in ultimele doua minute, cand s-au desprins la 82-75, prin reusitele lui Adamovic, care avea sa fie cosgeterul partidei, 24. Pe sferturi a fost 18-14 in favoarea oradenilor, 19-18 pentru clujeni, 16-16 si 30-26 in contul oaspetilor. S-au mai remarcat Dykes, 16, Zigeranovic, 13, de la invingatori, Lucic, 14, Markovic, 13 si Franklin, 11, de la gazde.

Majoritatea jucatorilor prezenti la final four raman si marti la Oradea pentru a participa sau urmari din tribune All Star Game-ul baschetului romanesc.