Romania pierde calificarea la Rio cu sapte secunde inaintea finalului meciului cu Italia!

polo-pe-apa-romaniaReprezentativei de polo a tarii noastre i-au lipsit doar sapte secunde pentru a trimite in prelungiri partida din sferturi cu Italia. Figlioli a inscris, aducand nationala gazda a turneului preolimpic din nou la JO. S-au mai calificat Ungaria, Spania si Franta. Ca o curiozitate, trei meciuri s-au incheiat in timpul regulamentar, la un singur gol diferenta, iar unul a avut nevoie de o repriza de prelungiri pentru desemnarea invingatoarei.

Romania a pierdut cu 7-8 (0-1, 3-3, 3-3, 1-1) o disputa neasteptat de echilibrata. Italienii au condus cu 5-3 si 6-4, adversarii egaland in trei randuri la 2, 3 si 7. Au inscris Mihnea Gheorghe, 3, Alexandru Ghiban, 2, Cosmin Radu, 1 si Tiberiu Negrean, 1. Sansa ne-a ocolit, ea surazand formatiei care a gazduit turneul preolimpic la Trieste.
Celelalte rezultate: Ungaria-Germania 8-7 (1-0, 4-2, 2-1, 1-4), Canada-Spania 7-8 (1-2, 2-2, 0-3, 4-1), Franta-Olanda 12-11, dupa prelungiri (1-3, 2-1, 2-2, 3-2, 4-3). Urmeaza semifinalele, partidele pentru locurile 5-8 si finalele.