Dupa trei meciuri de peste doua ore, Irina Begu a cedat in sferturile de finala. Angie Kerber s-a impus in doua seturi

begu-vs-kerberIrina-Camelia Begu s-a oprit in sferturile de finala ale turneului de la Charleston, dupa ce a pierdut in fata principalei favorite, Angelique Kerber, cu 6-2 6-3, dupa o ora si 12 minute. Cap de serie numarul 13 la Volvo Car Open, romanca a condus in fiecare seturi dupa primul game. Apoi, insa, Angie nu a mai avut nicio problema, realizand cate doua break-uri in ambele.

Scorul categoric in favoarea germancei care a castigat in acest an la Australian Open poate fi explicat si de timpul petrecut de Irina pe teren pana la acest meci.

In precedentele trei partide, cele cu Caroline Garcia, Bethanie Mattek-Sands si Monica Puig, Begu a petrecut, in medie, pe teren, cate doua ore si jumatate.

Acest rezultat nu o ajunta insa foarte mult pe Irina Begu in ceea ce priveste clasamentul WTA, ea urmand sa coboare cel putin o pozitie, dupa ce si in urma cu un an s-a oprit in sferturi, la Charleston. Romanca incepuse aceasta saptamana pe locul 34.