REZULTATE / Wolfsburg e foarte aproape sa o elimine pe Real Madrid! City a obtinut un egal nemeritat la Paris

sferturi-liga

Dupa victoriile lui Bayern si Barcelona de marti, miercuri am avut parte de o mare surpriza in prima mansa a sferturilor de finala a UEFA Champions League. Real Madrid e aproape eliminata dupa ce a fost invinsa de VfL Wolfsburg cu 2-0, in meciul de pe Volkswagen Arena. In celalalt joc al serii, Manchester City a obtinut un egal cu goluri nemeritat la Paris.

Victoria nemtilor in fata echipei lui Zinedine Zidane putea fi si mai clara pentru ca, dupa golurile lui Ricardo Rodriguez, care a transformat, in minutul 18, un penalty obtinut de Schuerrle, si Maximilian Arnold, care a inscris, in minutul 25, dupa centrarea lui Draxler, fostul jucator al lui Chelsea a avut o mare ocazie in minutul 68.

In Franta, PSG a controlat meciul cu Manchester City, insa nu au reusit sa se impuna. Desi a avut mai multe sanse de gol, inclusiv un penalty ratat de Ibrahimovic, englezii au fost cei care au deschis scorul, prin Kevin de Bruyne, pe contraatac. Echipa lui Blanc a avut noroc, pentru ca, imediat, Zlatan a egalat intamplator dupa o eroare comisa de Hart si Fernando. Dupa pauza, PSG a preluat conducerea dupa reusita lui Rabiot, insa, o greseala in aparare a facut ca Fernandinho sa egaleze.

Programul meciurilor:

FINAL / VfL Wolfsburg – Real Madrid 1-0 (Rodriguez 18, Arnold 25)
FINAL /
Paris SG – Manchester City 2-2 (Ibrahimovic 41, Rabiot 59 / De Bruyne 38, Fernandinho 72)