Egal cu Canada la turneul preolimpic de polo din Italia!

polo-romaniaIn penultimul meci din grupa A de la turneul preolimpic de polo de la Trieste echipa tarii noastre a reusit un pretios egal, 10-10 cu Canada. Care trebuie completat cu o victorie in partida de joi, ce va avea loc impotriva Rusiei, pentru a se califica in sferturile de finala. In urma carora vor fi decise cele patru formatii calificate pentru Rio de Janeiro.

Nationala Romaniei a incheiat nedecis primul sfert, dupa care l-a pierdut pe urmatorul 3-5. Pauza avea sa fie un sfetnic bun pentru poloistii antrenati de Dejan Stanoevic, care au castigat ultimele sferturi, 4-3 si 1-0! Desi au condus doar de doua ori, 4-3, gol Gheorghe si 5-4, Negrean, dupa care canadienii s-au desprins la 8-5 si 10-8, jucatorii romani s-au mobilizat extraordinar, restabilind egalitatea pentru ultima oara, prin Ghiban, cu 1,53 minute inainte de ultimul fluier al arbitrului. Puteau obtine chiar victoria, daca ar fi fructificat situatia de om in plus din ultimele 30 de secunde. Principalul marcator a fost din nou Negrean, cu trei reusite, secondat de Gheorghe, doua, Goanta, Radu, Teoharie, Oanta si Ghiban.