EXCLUSIV / Narcis Raducan: ”Am facut sa ramana lupta interesanta , era foarte atractiv daca am fi reusit sa castigam, dar e bine ca nu am pierdut”

raducan-iordanescuPandurii a incheiat la egalitate meciul de la Giurgiu, cu Astra, 0-0, desi a jucat mai bine de o repriza cu un om in plus, dupa ce Filipe Teixeira a fost eliminat inainte de pauza. Din acest motiv, presedintele clubului gorjean, Narcis Raducan, a spus, la Sport Total FM, in emisiunea ”Fluier Final”, ca jucatorii lui Edi Iordanescu s-au intors acasa cu regretul ca nu au reusit mai mult de un punct. Pe de alta parte, acesta este multumit ca formatia din Tg Jiu nu a pierdut pe terenul fostului lider si a ramas pe podium.

Sigur ca Pandurii putea mai mult. Eu am avut numai cuvine de lauda pentru Edi si baieti. Partida a fost pregatita tactic foarte bine. Astra Giurgiu are jucatori foarte buni si, fara o atentie speciala, ei se pot dezlantui. Avem limpede in memorie partida cu Dinamo. Din fericire, am anihilat armele adversarilor si, chiar la 11 la 11, am avut oportunitati foarte mari.

A urmat si eliminarea si, din aceasta cauza, nu am plecat atat de fericiti acasa. Spuneu si baietii ca simteau ca stau mai bine fizic decat adversarul. Am ramas cu un regret, pentru ca au fost momente importante, in care, poate, lipsa de concentrare a contat. Cert este cam terminat la egalitate dupa ce am jucat cu liderul campionatului. Se putea mai mult, dar nu avem ce face, ne multumim cu un egal.

Pana la urma, s-a repetat scenariul cu Steaua. Daca scoatem golul primit in minutul 90, s-a intamplat cam acelasi lucru, doar ca noi am fost in superioritate numerica. As vrea sa apreciez brigada, care a arbitrat foarte bine, in ciudat comentariilor de inaintea meciului.

Important e ca nu am pierdut contactul cu podiumul. E adevarat, ca inca sunt 6 puncte fata de Astra, dar ii avem in ultima etapa la noi, mai trebuie sa intalnim si pe Steaua.
Se castiga punctele foarte greu in play-off. Nimeni nu se poate declara de inainte castigator. Am facut sa ramana lupta interesanta , era foarte atractiv daca am fi reusit sa castigam, dar e bine ca nu am pierdut. Suntem pe podium, la egalitate cu Dinamo, urmeaza partida cu Tg Mures de acasa, pe care trebuie sa o castigam.

Partea buna a acestui play-off e ca exista un echilibru. Poate, din cauza acestui suspans, miza este mare si nu avem intotdeauna cele mai spectaculoase meciuri. Acest sistem aduce suspans si adrenalina, dar, din pacate, calitatea ramane aceeasi si ea nu poate fi inlocuita pur si simplu. Jucatorii sunt tot aceeasi”, a declarat Narcis Raducan, la Sport Total FM.