Debut cu dreptul pentru nationala de polo pe apa a Romaniei, la turneul preolimpic de la Trieste!

polo-romania-apaEchipa nationala de polo a Romaniei a castigat meciul cu Slovacia, scor 13-11, la Trieste, Italia, in primul meci din grupa A a turneului de calificare pentru Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro din 2016.

Scorul pe reprize a fost: 3-4, 5-2, 2-3, 3-2. Slovacia a inceput mai bine si a condus cu 2-0, 3-1 si 4-2, dar dupa primul sfert diferenta era de doar un gol (4-3). Tricolorii au avut un debut excelent de sfert secund, reusind trei goluri consecutive, astfel ca scorul a devenit 6-4 pentru Romania. in ultimul sfert s-au desprins la trei goluri, 12-9, iar in cele din urma au castigat cu 13-11.

Tiberiu Negrean a fost cel mai bun marcator al „tricolorilor”, cu 6 reusite, iar celelalte golurile ale Romaniei au fost inscrise de Cosmin Radu (2), Alexandru Ghiban (2), Mihnea Chioveanu (1), Andrei Busila (1), Alex Popoviciu (1).

Echipa Romaniei: Dragos Stoenescu, Cosmin Radu, Tiberiu Negrean, Mihnea Gheorghe, Nicolae Oanta, Andrei Busila, Daniel Teohari, Mihnea Chioveanu, Dimitri Goanta, Roland Szabo, Alexandru Ghiban, Alex Popoviciu, Marius Tic

Echipa nationala de polo a Romaniei face parte din grupa A de calificare, alaturi de Rusia, Canada, Franta, Ungaria si Slovacia.

Luni, Romania va intalni Franta, de la ora 18:50, ora Romaniei.

Primele patru echipe din grupa A se califica in sferturile de finala. Formatiile invingatoare in sferturi se califica la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, Brazilia.