Zidane, invingator la primul Clasico pe banca tehnica, s-a alaturat altor doi oameni, care au castigat pe Camp Nou atat ca antrenor, cat si ca jucator!

zidane-nou-campDupa o repriza modesta, la discretia Barcelonei, Real Madrid a castigat duelul cu eterna rivala, chiar pe Camp Nou, scor 2-1, dupa ce a fost condusa cu 1-0. Putea fi chiar un scor mai drastic, dar Gareth Bale a avut un gol anulat, iar Cristiano Ronaldo a trimis o minge in transversala.

Gerard Pique a deschis scorul in minutul 56, reusind al doilea sau gol intr-un Clasico, dupa cel marcat chiar la primul sau derby. Karim Benzema a readus egalitatea pe tabela in minutul 62, cu o execuție spectaculoasa, foarfeca din lateral, iar Cristiano Ronaldo a inchis tabela in minutul 85.

Zidane a castigat, astfel, primul sau El Clasico in calitate de antrenor, lucru pe care nu l-a reusit niciunul din ultimii cinci antrenori ai ”galacticilor”: Juande Ramos, Manuel Pellegrini, Jose Mourinho, Carlo Ancelotti si Rafa Benitez. Mai mult, toti cei cinci au pierdut primele lor derby-uri cu Barcelona ca antrenori. Ultimul antrenor care a debutat cu victorie intr-un El Clasico a fost Bernd Schuster. Germanul s-a impus cu 1-0, tot in deplasare, pe Camp Nou, in decembrie 2007.

Mai mult, actualul antrenor al lui Real Madrid, Zinedine Zidane, face parte dintr-un grup extrem de restrans, de doar trei persoane, care au castigat un Clasico pe Camp Nou atat ca antrenor, cat si ca jucator. in afara francezului, ceilalti doi sunt Alfredo Di Stefano si Vicente del Bosque.