VIDEO / Napoli, adio scudetto! Juventus s-a distantat la sase puncte de echipa lui Chiriches

udinese-napoliEchipa romanului Vlad Chiriches este tot mai departe de castigarea titlului in Serie A, dupa ce a pierdut cu 1-3 pe terenul lui Udinese, in etapa a 31-a. Napoli a ajuns la sase puncte in spatele liderului Juventus, care a castigat cu 1-0, aseara, la Torino, meciul cu Empoli.

Cu Chiriches lasat pe banca de rezerve, Napoli a incasat primul gol in minutul 14 dupa sutul lui Bruno Fernandes din lovitura de la 11 metri. Gabriel a ghicit coltul insa nu a putut respinge.

In minutul 24, Higuain a restabilit egalitatea cu sut care nu i-a lasat nicio sansa portarului lui Udinese, Karnezis. Putea fi 2-1 pentru gazde in minutul 26, insa de aceasta data, portarul lui Napoli, Gabriel a aparat penalty-ul executat de acelasi Fernandes. A fost momentul in care antrenorul oaspetilor, Maurizio Sarri, a fost trimis in tribune pentru proteste.

Udinese a dat lovitura in minutele de prelungire ale primei reprize, dupa gafa uriasa a lui Gabriel care a lasat poarta goala iar Bruno Fernandes a indeplinit o simpla formalitate. Gazdele au intrat in avantaj la cabine, 2-1 iar in partea secunda Cyril Thereau a stabilit scorul final, 3-1.

In 10 oameni din minutul 75, dupa eliminarea lui Higuain, Napoli nu a mai revenit in joc si a ramas la 6 puncte in spatele liderului Juventus, cu sapte etape inainte de final.

Etichetat cu: , , , , , , , , ,