VIDEO / Payet a inscris un nou gol senzational, insa West Ham a pierdut doua puncte importante in lupta pentru locul patru. Newcastle a mai facut un pas spre Championship

payet-whu-cpfcManchester City s-a impus categoric la Bournemouth, cu 4-0 si s-a distantat la trei puncte de West Ham United, una dintre rivalele ei in lupta pentru locul patru. Manchester United poate insa reveni la un singur punct in spatele ”cetatenilor”, daca va castiga duminica, in fata lui Everton.

Fernando, Kevin de Bruyne si Sergio Aguero au facut ca scorul sa fie 3-0 dupa nici 20 de minute, in timp ce Aleksandar Kolarov a stabilit scorul final in prelungiri.

Dupa un 2-2 in fata lui Chelsea, etapa trecuta, West Ham a repetat rezultatul si in fata lui Crystal Palace, meci in care Dimitry Payet a marcat un nou gol superb din lovitura libera. Delaney a deschis scorul, in minutul 15, pentru echipa lui Pardew, insa Lanzini a egalat peste doar trei minute. Inainte de pauza, in minutul 41, a venit reusita extraordinara a francezului, care ne-a obisnuit in acest sezon cu astfel de executii. In minutul 67, au inceput sa apara insa problemele pentru ”ciocanarii” lui Slaven Bilic. Senegalezul Cheickhou Kouyate a intrat cu talpa la un adversar, Clattenburg i-a aratat direct cartonasul rosu, iar West Ham n-a reusit sa-si apere avantajul pana la final, Gayle egaland in minutul 75.

Intr-un alt meci disputat la ora 17:00, Arsenal a defilat in fata unei echipe despre care se poate spune ca si-a incheiat deja sezonul avand in vedere ca nu mai lupta pentru nimic, Watford. ”Tunarii” s-au impus cu 4-0 (Alexis 4, Iwobi 38, Bellerin 48, Walcott 90), iar ”Hornets” au ajuns la a patra infrangere consecutiva.

In ceea ce priveste lupta din subsolul clasamentului, Sunderland si, mai ales, Newcastle United au mai facut un pas spre Championship. Daca ”Black Cats” au remizat acasa, 0-0, cu West Bromwich Albion, ”Magpies” au pierdut la Norwich cu 3-2. Dubla lui Mitrovic (71, 86-penalty) a fost insuficienta pentru echipa lui Rafa Benitez, pentru ca, de fiecare data dupa ce sarbul a egalat, ”canarii” au revenit in avantaj. Pentru gazde au punctat Tim Klose (45+2), Mbokani (74) si Martin Olsson (90+3).

Intr-o alta partida, Stoke a remizat cu Swansea, 2-2 (Affelay 13, Bojan 53 / Sigurdsson 68, Paloschi 79), dupa ce a condus cu 2-0.