Real Madrid pierde in ultima secunda si poate rata prezenta in sferturile Euroligii masculine de baschet!

Laboral-Kutxa-Vitoria-vs-Real-Madrid-EuroligaIn proportie insemnata se cunosc echipele calificate in sferturile Euroligii masculine de baschet la capatul penultimei etape din Top 16. Singurele semne de intrebare sunt in grupa F, unde cinci echipe se bat pentru numai doua locuri.

Din grupa E merg mai departe ambele echipe din Istanbul, lidera Fenerbahce, 90-86 (37-34) cu Anadolu Efes, Lokomotiv Kuban Krasnodar, 81-60 (39-35) cu Unicaja Malaga si Pantahinaikos Atena, 76-60 (42-19) cu Cedevita Zagreb. Steaua Rosie Belgrad a pierdut pe teren propriu, 61-80 (34-35) partida cu Darusafaka Dogus Istanbul.

TSKA Moscova a trecut de Zalgiris Kaunas, scor 100-86 (47-48) si promoveaza in faza urmatoare de pe primul loc in grupa F. Urmata de Laboral Kutxa Vitoria, invingatoare in ultima secunda, 89-88 (36-46) cu Real Madrid, care contabilizeaza victoria cu numarul 9. Detinatoarea trofeului are doar sase succese si trebuie sa castige partida din ultima etapa cu Himki Regiunea Moscova pentru a promova in primele opt.

Formatia moscovita a invins lejer, 98-66 (48-36) pe Olympiacos Pireu, ajungand la sapte victorii, adversara ramanand cu sase. Si FC Barcelona n-a avut emotii, impunandu-se cu 75-57 (43-23) in confruntarea cu Brose Baskets Bamberg, contabilizand, la randul ei, sapte succese, fata de sase ale teamului german.

Meciurile ultimei runde se vor desfasura joi si vineri. In grupa F vor avea loc partidele Brose-Laboral, Zalgiris-FC Barcelona, Real-Himki si Olympiacos-TSKA.