Luna perfecta pentru Azarenka! Dupa Indian Wells, Vika s-a impus si la Miami, in urma unei finale cu Kuznetsova

victoria-azarenka-miami-trofeuVictoria Azarenka a reusit dubla Indian Wells – Miami, dupa ce a reusit sa o invinga pe Svetlana Kuznetsova, in finala de la Key Biscayne. La doua saptamani dupa succesul din California, in fata Serenei Williams, bielorusa a trecut cu 6-3 6-2, dupa 77 de minute, de rusoaica.

Primul set a fost unul marcat de nu mai putin de opt break-uri, singurul game castigat pe propriul serviciul apartinandu-i Azarenkai (al doilea game, atunci cand ea a facut 2-0). In cel de-al doilea a avut o desfasurare ceva mai cursiva, insa tot Vika a fost cea care a detinut controlul, ea incheind finala cu un break, la prima sansa de meci.

Pentru Victoria Azarenka, acesta este al treilea titlu la Miami, dupa cele castigate in 2009 (dupa o finala cu Serena Williams, 6-3 6-1) si 2011 (dupa o finala cu Maria Sharapova, 6-1 6-4).

Miami Open 2016 ii aduce fostei lidere mondiale un salt de trei pozitii in WTA Ranking, ea urmand sa ocupe locul cinci in clasamentul care va fi actualizat luni.