HCM Baia Mare a pierdut la cinci goluri meciul cu Buducnost, din prima mansa a sferturilor de finala din EHF Champions League

vizitiu-neagu-hcm-buducnostHCM Baia Mare are sanse infime de calificare in final four-ul Ligii Campionilor la handbal feminin, dupa ce a fost invinsa de catre detinatoarea trofeului, Buducnost Podgorica, cu 29-24, in prima mansa a sferturilor de finala.

Cristina Neagu a fost cea mai buna marcatoare a acestui meci, ea inscriind opt goluri pentru echipa din Muntenegru, care a condus pe toata durata meciului. Formatia oaspete a facut o prima repriza excelenta si, dupa ce a condus cu 14-6, in minutul 25, a intrat la pauza cu un avans de sapte goluri, 17-10.

La un moment dat, Baia Mare a reusit sa se apropie la un singur gol, 24-25, in minutul 51, insa finalul a apartinut tot lui Buducnost.

Golurile din acest meci au fost marcate de catre Pineau (7), Vizitiu (4), Abbingh (4), Perianu (3), Tatar (2), Jezic (2), Ardean (1) si do Nascimento (1), de la Baia Mare, si de Neagu (8), Petrovic (7), Mehmedovic (5), Cvijic (4), Bulatovic (3), Achruk (1) si Raicevic (1), de la Buducnost.

Returul de la Podgorica se va desfasura pe 10 aprilie.