Kerber si Azarenka merg in semifinale la Miami Open. Angie va reveni pe 2, iar Vika o va depasi pe Halep in WTA Ranking

kerber-azarenkaVictoria Azarenka si Angelique Kerber sunt ultimele doua semifinaliste ale turneului WTA Premier Mandatory de la Miami, dupa ce le-au invins, miercuri, pe Johanna Konta si, respctiv, Madison Keys. Cele doua urmeaza sa lupte joi, dupa ora 4:00, pentru un loc in finala, in prima confruntare directa dupa cea din sferturile de finala de la Australian Open. Atunci, germanca reusea prima victorie, dupa ce in precedentele sase intalniri fusese invinsa de bielorus, iar apoi castiga trofeul la Melbourne.

Miercuri, Azarenka a invins-o, mai intai, pe Konta, semifinalista surpriza de la primul Grand Slam al anului, cu 6-4 6-2, intr-o ora si 36 de minute, intr-un meci in care britanica a cedat dupa un prim set extrem de echilibrat. In sesiunea de seara de la Key Biscayne, Kerber a trecut destul de usor de catre Madison Keys, cu 6-3 6-2, dupa 68 de minute si dupa ce a recuperat, in prima mansa, un break al americancei.

In urma succesul din sferturile de finala, Victoria Azarenka va urca inca un loc in clasamentul WTA, urmand sa o depaseasca pe Simona Halep. In ierarhia care va fi actualizata luni, fostul lider mondial se va regasi pe locul cinci. De asemenea, si Angie Kerber urmeaza sa revina pe pozitia secunda, dupa ce Radwanska a pierdut marti. Aceasta ascensiune a nemtoaicei nu era insa conditionata de o victorie cu Keys, in ”sferturi”.

In prima semifinala de la Miami Open se vor intalni Svetlana Kuznetsova si Timea Bacsinszky, jucatoarele care le-au eliminat in sferturi pe Serena Williams si, respectiv, Simona Halep. Partida va incepe joi, la ora 20:00.

Tabloul semifinalelor a fost completat si in proba de dublu feminin. Adversarele Margaritei Gasparyan si Monicai Niculescu din penultimul act vor fi Timea Babos si Yaroslava Shvedova, favorite 4. In celalalt meci din aceasta faza se vor intalni Bethanie Mattek-Sands / Lucie Safarova (favorite 3) – Xu Yi-Fan / Zheng Saisai (favorite 8). Partidele vor avea loc vineri.