Julius Randle a adus victoria lui LA Lakers in OT cu Miami Heat. Kobe s-a accidentat din nou, iar D’Angelo Russell si-a cerut scuze pentru episodul cu Nick Young

julius-randle-vs-heatDesi ocupa ultimul loc in Conferinta de Vest din NBA, fara sanse de calificare in play-off, Los Angeles Lakers revine in centrul atentiei, atat pentru victoria in prelungiri cu Miami Heat, cat si pentru incidentul in care au fost implicati D’Angelo Russell si Nick Young.

Guard-ul de 20 de ani draftat de Lakers in vara anului trecut a inregistrat o conversatie pe care a avut-o cu ”Swaggy P”, iar aceasta a ajuns pe internet saptamana trecuta. In respectivul filmulet, Russell ii pune lui Young cateva intrebari despre relatiile acestuia, referindu-se si la intalnirea dintre coechipierul sau de 30 de ani cu o fata de 19 ani intr-un club. La final, tanarul jucator de la Lakers ii multumeste lui Young pentru raspunsurile acordate.

Aparitia clipului pe Twitter a incins insa spiritele in vestiarul echipei din California, iar increderea coechipierilor in Russell a disparut si, conform presei de peste ocean, acesta a fost izolat de catre colegi.

Trebuie spus ca Nick Young este logodit cu rapper-ul australian, Iggy Azalea.

Intre timp, Russell, constient de greseala facuta, si-a prezentat scuze:

Sunt satul. Imi pare rau ca am inregistrat acel video. Nu pot sa-mi repet suficient de mult asta: imi pare rau ca am inregistrat acel video. Ma simt oribil. Imi doresc sa nu se fi intamplat niciodata.

Va fi greu, sunt o persoana buna. Pretuiesc realtiile si nu as face rau cuiva in mod intentionat. Voi munci din greu pentru a recastiga increderea colegilor mei si a celor care au fost afectati de clip. Voi face tot ce este nevoie pentru asta”, a spus baschetbalistul de 20 de ani.

In meciul din Staples Center cu Miami Heat, D’Angelo Russell a evoluat 35 de minute si a reusit 16 puncte, in timp de Young nu a fost folosit deloc. Meciul a fost castigat de catre Lakers cu 102-100 (25-27, 16-21, 26-19, 20-20, 15-13), dupa overtime.

Echipa din Florida a inceput meciul mai bine si a intrat, la pauza, cu un avans sapte puncte. Distanta a fost recuperata de LA Lakers in sfertul al treilea, iar, egalitatea s-a mentinut si dupa cel de-al patrulea, 87-87. In prelungiri, Julius Randle a fost cel care a reusit cosul victoriei californienilor.

Aflat la final de cariera, Kobe Bryant s-a accidentat in primul sfert, dupa ce tot el reusise si primul cos al meciului pentru echipa sa. Cele mai multe puncte in acest meci au fost inscrise de Jordan Clarkson (Lakers), respectiv Dwyane Wade (Heat), ambii inscriind cate 26 de puncte.