Germania a fost invinsa nemteste de Anglia in amicalul de la Berlin. Jamie Vardy a marcat un gol superb (VIDEO)

germania-anglia-vardyPentru prima data in istorie, Germania a pierdut, pe teren propriu, un meci dupa ce a condus cu 2-0. Infrangerea a venit chiar in fata uneia dintre rivalele traditionale, Anglia, intr-un amical disputat sambata, pe Olympiastadion din Berlin.

Toni Kroos a deschis scorul in minutul 43, cu un sut cu piciorul stang, la coltul scurt din afara careului. Pana la pauza, Anglia l-a pierdut si pe portarul titular din acest meci, Jack Butland, asta dupa ce Joe Hart nu a fost convocat din cauza unei accidentari. Intre buturi a intrat apoi Fraser Forster. 2-0 a facut Mario Gomez, in minutul 57, care a marcat cu o lovitura de cap ditnre Clyne si Gary Cahill.

Revenirea Albionului a inceput in minutul 61, atunci cand Harry Kane, golgeterul din Premier League a facut ce a vrut in careul nemtilor si a inscris cu un sut la coltul lung, dupa care i-a dedicat golul lui Johan Cruyff. Egalarea a venit in minutul 74, atunci cand Jamie Vardy, al doilea cel mai bun marcator din prima liga engleza, a reluat cu calcaiul in poarta, centrarea venita de pe dreapta, de la Clyne. In final, Eric Dier a castigat fara probleme un duel aerian cu Schurrle si a adus victoria Angliei, in prelungiri (90+1), in urma unui corner.

Daca Germania nu mai pierduse niciodata de la 2-0 un meci jucat acasa, englezii revenisera ultima data de la acest scor acum 40 de ani, intr-un turneu disputat in Statele Unite. Pe 28 mai 1976, selectionata lui Don Revie invingea Italia cu 3-2. In deplasare, nemtii au mai cedat dupa ce au condus cu 2-0, ultima data, pe 7 iunie 1995, in Bulgaria, intr-un meci din preliminariile lui Euro 1996, cand Stoichkov si ai sai s-au impus tot cu 3-2.

Toni Kroos puts Germany 1-0 up against England in BerlinGOAL! Toni Kroos gives Germany Football Team – Die Mannschaft the lead over England Football Team – Butland was carrying an injury when it went in

Posted by ITV Football on 26 Martie 2016

GOAL! Harry Kane with the fitting Cruyff turn and a clinical f…GOAL! Harry Kane with the fitting Cruyff turn and a clinical finish for England Football Team

WOW! Jamie Vardy equalises for England with a STUNNING goal!WOW! Jamie Vardy equalises for England Football Team with a STUNNING goal!

GOAL! Eric Dier wins it for England Football Team in the 91st …GOAL! Eric Dier wins it for England Football Team in the 91st minute against Germany!