VIDEO / Franta a invins „Portocala Mecanica” chiar la Amsterdam. Johan Cruyff, omagiat in minutul 14

olanda-franta-amicalGazda Euro 2016 si prima adversara a Romaniei la turneul final din aceasta vara, Franta, a castigat cu 3-2 amicalul cu Olanda, disputat aseara pe „Amsterdam Arena”.

In minutul 14 al meciului, Johan Cruyff a fost omagiat de fanii de pe „Amsterdam Arena”, stiut fiind faptul ca la Ajax si la echipa nationala „Olandezul Zburator” a jucat cu numarul 14 pe tricou.

Din pacate pentru olandezi, momentul pregatit a fost „stricat” de francezi, care au marcat golul de 2-0, prin Olivier Giroud, chiar in minutul 13. Scorul fusese deschis de Antoine Griezmann, dintr-o lovitura libera executata perfect.

Batavii au redus din diferenta in debutul reprizei secunde prin De Jong, care a finalizat cu mana, un hent nevazut de brigada de arbitri. Chiar daca au fost dominati in marea parte a partidei, olandezii au reusit egalarea cu 5 minute iniante de final prin Affelay, tot la o faza fixa. Reactia Frantei a fost insa prompta, iar Matuidi a adus victoria echipei lui Didier Deschamps, cu 3-2.

Inainte de confruntarea cu Romania de la Euro, Franta va mai juca trei partide amicale, toate pe teren propriu, cu Rusia, Camerun si Scotia.