Simona Halep trece in doua seturi de Daria Kasatkina si urmeaza sa joace in turul al treilea cu Julia Goerges. Begu si Niculescu joaca astazi in runda secunda

simona-halep-vs-kasatkina-miamiSimona Halep s-a calificat in turul al treilea de la Miami Open, in urma unei victorii destul de usoare in fata tinerei rusoaice Daria Kastkina, cu 6-3 7-5, dupa o ora si 24 de minute.

Romanca nu a fost condusa in niciun moment pe parcursul partidei cu jucatoarea de 18 ani, dupa ce a inceput intalnirea din runda secunda cu un break la 0. Setul al doilea a intrat in prelungiri, cu toate ca a cincea jucatoare a lumii a avut 4-1 si 5-2, cu un singur break. Halep si-a revenit rapid dupa pierderea avantajului si, in ultimele doua game-uri a mai cedat un singur punct. Atunci cand servea insa pentru castigarea meciului, la 5-3, Halep nu a realizat ca a comis o dubla greselea, dupa ce nu a constientizat ca primul serviciu a fost dat afara si a crezut ca a fost de fapt net.

Dupa aceasta prima victorie din Florida, romanca o va intalni in turul al treilea pe germanca Julia Goerges, victorioasa in turul secund in fata favoritei numarul 26, Samantha Stosur, 3-6 6-1 6-4.

In ceea ce le priveste pe celelalte doua romance de pe tabloul principal, Monica Niculescu si Irina Begu vor juca astazi, atunci cand se vor desfasura toate meciurile din turul doi de pe jumatatea inferioara. Begu o va intalni pe Sabine Lisicki (29), in al treilea meci de pe terenul numarul 8, in timp ce Niculescu (32) va juca impotriva chinezoaicei Shuai Peng, in al treilea meci de pe terenul numarul noua. Probabil, ambele partide nu vor incepe mai devreme de ora 20:00.