United castiga derby-ul cu City datorita lui Rashford, Smalling si De Gea si reintra in lupta pentru locul 4. Spurs ramane la 5 puncte de Leicester

marcus-rashford-vs-cityAtunci cand putina lume mai credea ca Manchester United poate ajunge in Champions League si in sezonul viitor, Manchester United a revenit in lupta pentru titlu dupa o victorie chiar pe terenul rivalei din oras, Manchester City. ”Diavolii” s-au impus cu 1-0 pe ”Etihad”, in urma golului marcat de tanara senzatie Marcus Rashford, care a puncatat, dupa ce a trecut excelent de Demichelis, dar si dupa interventiile lui David de Gea si prestatia excelenta din defensiva a lui Chris Smalling.

Managerul ”albastrilor”, Manuel Pellegrini, a avut probleme in acest derby si cu accidentarile. Dupa ce l-a pierdut in prima parte pe Sterling, dupa pauza, chilianul s-a vazut nevoit sa schimbe si portarul, Caballero luandu-i locul lui Hart, care nu a mai putut continua.

Chiar daca ramane pe locul sase, United a egalat-o la puncte pe West Ham (locul 5), care a facut 2-2 in aceasta runda, cu Chelsea, si e la doar un punct in spatele lui City, care ramane pe patru si, practic pierde orice sansa de a reintra in lupta pentru titlu. Chiar daca au un meci in minus, la fel ca si cele doua echipe de sub ei, ”cetatenii” se afla la o distanta de 15 puncte de primul loc.

In acelasi timp, Tottenham Hotspur a castigat fara probleme pe ”White Hart Lane”, cu Bournemouth, 3-0 si ramane la cinci puncte in urma liderului Leicester City, cu sapte meciuri ramase pana la final. Harry Kane a deschis scorul dupa doar 43 de secunde si tot el a facut 2-0 peste un sfert de ora.. Golul al treilea a fost reusit de catre Eriksen, in minutul 52.