Liverpool a pierdut pe St Mary desi a condus cu 2-0, Newcastle si Sunderland s-au anihilat reciproc in Tyne-Wear Derby

mane-saints-liverpoolDupa ce a eliminat-o pe Manchester United din Europa League, Liverpool a inceput foarte bine si meciul cu Southampton, de pe St. Mary’s Stadium, si a maract rapid, de doua ori, in decurs de doar cinci minute, prin Coutinho – sut plasat de la marginea careului, in minutul 17, si Daniel Sturridge – sut din apropierea careului mic, printre Fontre si Bertrand, in minutul 22.

In partea a doua, Sadio Mane a ratat sansa de a-i readuce pe ”sfinti” in joc, irosind o lovitura de pedeapsa, in minutul 49. Senegalezul s-a revansat insa peste un sfert de ora, cand l-a invins pe Simon Mignolet pentru prima data. Desi Liverpool parea capabila sa poata sa-si apere avantajul, Graziano Pelle a adus egalarea in minutul 83, cu un sut imparabil cu piciorul stang, din afara careului, dupa care, peste doar trei minute, italianul l-a servit din nou perfect pe Mane, care a inscris penrtu a doua oara, aducand victoria pentru Saints.

De la aceeasi ora (15:30) s-a disputat si Tyne-Wear Derby, pe St James’ Park. Meciul s-a incheiat la egalitate 1-1, iar Newcastle si Sunderland raman pe locuri retrogradabile, dupa ce Norwich a castigat sambata, cu 1-0, pe terenul lui West Brom. Jermaine Defoe a deschis scorul inainte de pauza pentru ”Black Cats”, insa sarbul Mitrovic a evitat un nou esec pentru Newcastle in fata marii rivale, egaland in minutul 83 si bucurandu-se apoi alaturi de un fan intrat pe teren. In precedentele sase meciuri, Sunderland s-a impus de fiecare data, de trei ori castigand chiar cu 3-0.