Gigi Buffon a batut recordul lui Sebastiano Rossi in Derby della Mole. Juventus a castigat insa meciul dupa un gol egalizator anulat aiurea lui Torino

toro-juve-offsideUnul dintre cei mai mari portari din istoria fotbalului, Gianluigi Buffon, a stabilit duminica, chiar in derby-ul orasului Torino, un nou record de invincibilitate, dupa ce a rezistat 973 de minute fara sa primeasca gol in Serie A. Precedentul record ii apartinea lui Sebastiano Rossi, fostul portar al Milanului care nu a fost invins de nimeni timp de 928 de minute in sezonul 1993/1994.

Dupa zece partide la rand fara gol primit, Buffon a fost invins in cele din urma in Derby della Mole, in minutul 48, atunci cand Andrea Belotti a transformat un penalty obtinut de Bruno Peres (faultat clar de Alex Sandro in careu). Golul lui Toro a venit atunci cand scorul era deja 2-0 pentru Juventus (dupa golurile lui Pogba si Khedira din prima repriza), care avea apoi sa mai marcheze de doua ori pana la final, de fiecare data prin Morata, si sa castige cu 4-1.

Trebuie spus insa ca ”Granata” reusise sa egaleze la doi, in minutul 58, cu cinci minute inaintea primei reusite a lui Morata, insa golul lui Maxi Lopez a fost anulat gresit, pe motiv de offside.

Pe final de meci, Khedira a fost eliminat de catre Nicola Rizzoli, dupa ce, probabil, l-a injurat pe acesta.

Cu opt etape ramase pana la final, Juventus nu se poate gandi inca la inca un titlu, intrucat Napoli pare ca nu vrea sa cedeze. Desi Genoa a condus pe San Paolo cu 1-0 la pauza, Gonzalo Higuain s-a incapatanat sa-si mentina echipa in lupta pentru Scudetto, dupa dupa din partea secunda. Napoli a castigat in cele din urma cu 3-1, dupa ce El Kaddouri a punctat si el in prelungiri.