Nadal si Djokovic s-au calificat in semifinale la Indian Wells si se vor intalni pentru a doua oara in 2016 si pentru a 48-a oara in istorie

djokovic-nadal-bnppoCea mai mare rivalitate din istoria tenisului isi va consuma inca un episod sambata seara, in semifinalele primului turneu Masters 1000 din 2016, cel de la Indian Wells. Novak Djokovic si Rafael Nadal s-au calificat in careul de asi de la BNP Paribas Open dupa victorii in doua seturi in fata lui Jo-Wilfried Tsonga si, respectiv, Kei Nishikori si se vor afla fata in fata pentru a 48-a oara.

Mai intai, Nadal, cap de serie numarul patru in California, a trecut cu 6-4 6-3 de niponul favorit numarul cinci, dupa o ora si jumatate. Meciul a inceput cu trei game-uri extrem de disputate pe serviciul spaniolului, iar asiaticul a reusit si break-ul in cel de-al doilea. Nadal si-a reveni apoi, la jumatatea setului, si, dupa ce a echilibrat situatia, a realizat inca un break in ultimul game. In cel de-al doilea, Rafa a inceput mult mai bine si s-a distantat rapid la 3-0. Chiar daca Nishikori a recuperat game-ul pierdut pe propriul serviciu, ibericul a facut din nou break si a inchis partida la prima sansa pe care a avut-o atunci cand servea.

Dupa acest meci, liderul mondial si principalul favorit a dispus de Tsonga (7), dupa doua ore si sase minute si dupa doua seturi decise in tie-break. Desi, in primul a avut break, sarbul a ajuns sa aiba ceva emotii atunci cand a servit pentru a ramane in set, la 6-5 pentru francez. Pana la urma, tie-break-ul a fost la discretia lui Nole, care si l-a adjudecat cu 7-2, dupa ce si-a permis sa si cedeze un punct, dand dovada de sportivitate atunci cand a recunoscut ca a atins o minge trimisa de Tsonga din apropierea fileului si data afara de arbitrii. In setul secund, a fost randul francezului sa aiba un break in fata, break pe care numarul unu mondial l-a recuperat rapid. Desi a ratat doua mingi de meci pe serviciul advers la 5-4, Djokovic a ajuns sa inchida mansa tot in tie-break, acolo unde s-a impus din nou cu 7-2.

In ceea ce priveste partida din semifinale dintre Djokovic si Nadal, ea va fi a doua din 2016, dupa finala de la Doha, de la inceputul anului, atunci cand Novak s-a impus clar, 6-1 6-2. Odata cu acel joc, sarbul a preluat conducerea si in ceea ce priveste duelurile directe, avand acum 24-23 in fata lui Rafa. Un alt detaliu important este acela ca ultimele cinci intalniri i-au revenit sarbului, spaniolul castigand ultimul meci in fata lui in 2014, in finala de la Roland Garros. Djokerul are avantaj in fata adversarului sau si la partidele jucate la Indian Wells, 2-1. Ei s-au intalnit la turneul californian in finala din 2007 (6-2 7-5 pentru Nadal), semifinalele din 2008 (6-3 6-2 pentru Djokovic) si in finala din 2011 (4-6 6-3 6-2 pentru Djokovic).

Nadal vs Djokovic #48 va incepe dupa celalalt meci din careul de asi. In semifinala de pe jumatatea inferioara de tablou se vor intalni Milos Raonic si David Goffin. Al treilea meci dintre cei doi va incepe la ora 20:00. Precedentele confruntari au avut loc in calificarile de la Australian Open din 2011 (canadianul a mers mai departe dupa ce belgianul s-a retras la finalul primului set pe care il pierduse cu 6-2) si in sferturile de finala de la Basel, din 2014, atunci cand europeanul s-a impus cu 6-7(3) 6-3 6-4.