FINAL / Viitorul – Steaua 1-3. „Ros-albastrii” au defilat in fata echipei lui Gica Hagi

viitorul-steauaViitorul si Steaua s-au intalnit sambata seara pentru a treia oara in acest sezon din Liga I. Dupa ce s-a impus cu acelasi scor, 1-0, in toate confruntarile precedente din actuala stagiune, doua in sezonul regulat al Ligii 1 si una in sferturile de finala ale Cupei, FCSB a plecat din nou cu prima sansa.

De altfel, singura victorie a Viitorului in fata ”ros-albastrilor”, a fost acea ”omenie” din Ghencea. Dobrogenii s-au impus atunci cu 5-2 pe finalul unui sezon 2012/2013 in care stelistii se pregateau sa sarbatoreasca titlul, iar Hagi si ai lui aveau mare nevoie de puncte pentru a se salva de la retrogradare.

In partida de la Ovidiu, a iesit in evidenta brigada de arbitri, care a gresit la primele doua goluri ale echipei lui Reghecampf, iar soarta meciului a fost practic decisa. Steaua a mai punctat odata, dupa pauza, iar gazdele au inscris golul de onoare in urma unui alt penalty.

„Ros-albastrii” se mentin asadar la 3 puncte in urma liderului Astra Giurgiu, in timp ce echipa lui Hagi ramane pe locul 5, cu sanse infime la titlu.

Echipe de start:

VIITORUL: Pecanha – Benzar, Goulon, Boli, Ganea – Marin, Filip, Da Lucas – Nicolita, I. Hagi, Tanase

Antrenor: Gica Hagi

STEAUA: Nita – Enache, Varela, Tosca, Momcilovic – Bourceanu, Pintilii – Popa, Stanciu, Hamroun – Chipciu

Antrenor: Laurentiu Reghecampf