Allegri: ”Nimeni nu se astepta sa jucam astfel, dar in fotbal conteaza, uneori, si micile detalii”. / Guardiola: ”La pauza, le-am cerut jucatorilor sa dezvolte jocul pe flancuri”

bayern-juveBayern Munchen si Juventus au oferit, miercuri, seara unul dintre cele mai spectaculoase meciuri din acest sezon din UEFA Champions League. Dupa un 2-2 la Torino, bavarezii au reusit sa revina de la 0-2 in returul de pe Allianz Arena si, apoi, s-au impus cu 4-2 in urma prelungirilor.

Cu toate ca Bianconeri au pierdut, antrenorul Massimiliano Allegri si-a felicitat jucatorii si a spus ca nimeni nu se astepta ca echipa lui sa joace astfel la Munchen. In plus, acesta a adaugat ca doar detaliile au facut ca Thomas Muller sa egaleze in minutul 90+1 si sa trimita jocul in prelungiri.

As vrea sa-mi felicit echipa care a jucat bine. A fost un test urias si am performat bine pentru 65 de minute. Ne-am creat ocazii, dar am facut o mare greseala pe final, trebuia sa ne descurcam mai bine. Acesta este fotbalul, sunt putin dezamagit.

Am condus cu 2-0 si am avut sansa sa marcam al treilea gol. Am jucat bine si ne-am aratat calificarea. Golul lui Lewandowski a venit la una dintre putinele ocazii pe care le-au avut, dar jocul era aproape gata la 2-1. Am avut sanse de a castiga, dar nu le-am valorificat. Sunt satisfacut, dar, in acelasi timp, dezamagit. Sunt satisfacut cu primele 70 de minute, dar, uneori, in fotbal, conteaza si cele mai mici detalii, iar, la final, un detaliu a facut ca Muller sa egaleze.

Nimeni nu se astepta sa jucam astfel impotriva lui Bayern, la Munchen. Am pierdut, dar putem sa fim mandri de performanta realiata in aceasta seara. Acum ramane sa ne concentram pe campionatul intern si sa asteptam noul sezon din Champions League”, a declarat Allegri, dupa meci.

In ceea ce il priveste pe Pep Guardiola, catalanul si-a pus sperantele si in mentalitatea germana a jucatorilor sai. Legat de aspectele tactice, antrenorul lui Bayern a dezvaluit ca le-a cerut jucatorilor, la pauza, sa dezvolte jocul mai mult pe flancuri:

Am jucat si am castigat impotriva uneia dintre finalistele sezonului trecut. Am marcat de patru ori impotriva unei echipe italienie si acum jucam in sferturile de finala. Asa ca imi felicit jucatorii, dar ii felicit si pe cei de la Juventus.

In timpul pauzei, le-am spus jucatorilor ca nu-si pot permite sa mai primeasca inca un gol, insa, daca noi vom putea marca unul, orice se poate intampla daca avem o adevarata mentalitate de germani. Le-am cerut jucatorilor sa joace mai mult pe benzi, cu Ribery si Costa. La inceputul reprizei secunde, Juve a avut cateva sanse, insa, apoi, am preluat controlul jocului. Acesta e fotbalul. Intr-un minut joci prost, in urmatorul esti foarte bun.

Juventus e o echipa foarte puternica. La inceput, noi am fost putin nervosi. Imaginati-va ce s-ar fi intamplat daca ei marcau golul al treilea. Dar am fost noi cei care am marcat si am preluat conducerea jocului. Mai ales in prelungiri, cand pe teren a fost o singura echipa – Bayern”, a zis si Guardiola.