Indian Wells / Simona Halep, in sferturi, dupa abandonul Barborei Strycova: „Serena este foarte puternica, ma astept la un meci greu!”

serena-indian-wells2Cea mai buna racheta a Romaniei, Simona Halep, s-a calificat, marti noaptea, in sferturile de finala ale turneului de la Indian Wells, dupa ce adversara sa din optimi, cehoaica Barbora Strycova, a abandonat la scorul de 6-3, 1-0 pentru constanteanca.

Strycova a rezistat pe teren doar 46 de minute apoi a abandonat din cauza unor probleme medicale. Halep, numarul 5 WTA, o conduce acum pe Strycova cu 2-1 la meciurile directe, dupa ce aceasta s-a impus in prima partida, in 2010, in optimi la Paris, cu 6-1, 6-4, iar Simona a castigat in 2014, in primul tur la Beijing, cu 6-1, 6-4.

Urmatoarea adversara pentru Halep, castigatoarea de anul trecut la Indian Wells, este numarul 1 mondial, americanca Serena Williams, care a eliminat-o in optimi pe Katerina Bondarenko (locul 70 WTA), cu un dublu 6-2.

Bineinteles, ma astept la un meci greu. Serena este foarte puternica. O cunosc destul de bine. Am fost adversare de multe ori. Stiu ca va fi dificil sa obtin victoria, dar am am sansa mea. Va trebui sa joc la cel mai bun nivel al meu, sa fac totul pentru a castiga.

Cred ca trebuie sa joc asa cum am facut-o in fiecare zi de cand am venit in SUA, agresiv, dar nu foarte puternic. Nu lovesc foarte puternic, ci rapid. Ma misc bine. Lovesc cu incredere si serviciul imi merge bine. Deci sunt in regula.

Simt ca pot sa ii fac fata. Vom vedea. Este greu. Repet asta pentru ca este normal sa fie greu. Este numarul unu mondial„, a spus Halep, referitor la meciul cu Serena. Partida din sferturi va incepe maine dimineata, dupa ora Romaniei 04:00.

Serena Williams are 6-1 in meciurile directe cu Halep, ultima victorie datand de anul trecut, de la Cincinnati, 6-3, 7-6 (5) in finala. Singurul succes al romancei s-a inregistrat in 2014, in grupe, la Turneul Campioanelor de la Singapore, cu 6-0, 6-2. Cele doua ar fi trebuit sa se intalneasca si anul trecut la Indian Wells, dar Serena s-a retras inaintea meciului din semifinale.