UPDATE / Constantin Schumacher, dupa demisia de la Petrolul Ploiesti: „Nu credeam ca voi avea parte de o asemenea serie neagra”

constantin-schumacher-petrolulUPDATE / Constantin Schumacher a oferit prima declaratie dupa despartirea de Petrolul: „Imi pare rau pentru ca s-a ajuns la acest punct. Nu mi-as fi imaginat niciodata ca voi avea parte de o asemenea serie neagra.

Din pacate in pregatire lucrurile mi-au parut ca stau total diferit comparativ cu sezonul competitional. Am luat decizia de ambele parti de a ne strange mana si a merge fiecare mai departe„, a spus Constantin Schumacher pentru Dolce Sport.

UPDATE / Inevitabilul s-a produs: Constantin Schumacher si-a dat demisia de la Petrolul Ploiesti, in aceasta seara, in urma rezultatelor dezastruoase inregistrate pe banca „lupilor galbeni”.

Constantin Schumacher nu mai este, incepand de astazi, antrenorul principal al echipei noastre, ca urmare a solicitarii tehnicianului ajungandu-se la un acord privind incetarea pe cale amiabila a relatiilor contractuale. De asemenea, si angajamentul antrenorului secund Dragos Radu s-a incheiat prin acordul partilor.

Clubul nostru le multumeste celor doi pentru activitatea depusa si le ureaza mult succes in cariera viitoare.

Pana la stabilirea noii componente a staffului tehnic, sedintele de pregatire ale petrolistilor vor fi conduse de catre preparatorul fizic Cristian Dragota si de antrenorul secund Catalin Grigore”, anunta site-ul oficial al gruparii prahovene.

UPDATE / Dorinel Munteanu a lasat sa se inteleaga ca ar fi dispus sa accepte preluarea bancii tehnice a Petrolului, daca echipa ar ramane fara C-tin Schumacher, care a declarat, dupa infrangerea in fata echipei CSMS Iasi, ca are sanse mici sa mai continue.

„Este un proiect atractiv, mai ales datorita suporterilor care au ramas alaturi de echipa. Este extrem de greu, dar salvarea este posibila. Vedem ce se intampla pana diseara”, a declarat Munteanu pentru Digi Sport.

Ultima echipa antrenata de Dorinel Munteanu in Liga 1 a fost Astra, timp de noua etape, in sezonul trecut.

Antrenorul Petrolului, Constantin Schumacher, a declarat ca sunt sanse foarte mari ca luni, la reunirea echipei, sa anunte despartirea sa de gruparea “lupilor”.

Sunt foarte necajit, am avut un sfarsit de saptamana foarte trist, aici la Pitesti! Cred ca cea mai inteleapta decizie este aceea de a face un pas inapoi! Este greu sa faci fata unei provocari atat de grele, pe fondul acuzelor tot mai acute, chiar violente, din partea spectatorilor. Care, sincer, au si dreptate cand cer plecarea mea!

Am dezamagit, cu totii, iar cel care trebuie sa paraseasca intregul este antrenorul, normal! Asa se procedeaza! O sa discut, luni, cu patronul si voi explica punctul meu de vedere, punct care coincide cu vointa fanilor! Desi atat domnul Capra, cat si Mario au sustinut ca nu aceasta ar fi solutia cea mai buna la acest moment, eu simt ca m-am pozitionat pe calea corecta.

Intr-un procent de 80%, sunt ca si plecat de la Petrolul! imi pare rau, aceasta este viata, poate voi mai avea sansa sa antrenez vreodata Petrolul sau oricare alta echipa mare, cu suporteri atat de exigenti si de atasati echipei!”, a explicat Schumacher pentru ph-online.ro.

Pe banca Petrolului, Schumacher are numai infrangeri, 5, trei in sezonul regulat, doua in play-out.

Petrolul a inceput campionatul cu Tibor Selymes antrenor. Acesta a fost inlocuit dupa opt etape cu Eusebiu Tudor, care l-a randul sau a fost dat afara dupa 9 jocuri si inlocuit cu Mihai Stoichita. ”Lippi” nu a rezistat nici el prea mult, doar opt meciuri, iar in locul lui a fost adus Constantin Schumacher.

Etichetat cu: , , , ,
Postat în FOTBAL INTERN, Liga 1

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj301511
2FCSB281514
3U Craiova 1948261515
4FC Viitorul26152
5Gaz Metan Medias25150
6Astra Giurgiu20153
7Sepsi Sfantu Gheorghe20152
8Dunarea Calarasi1715-2
9Dinamo Bucuresti1715-6
10Concordia Chiajna1715-9
11Poli Iasi1715-10
12FC Botosani1615-4
13AFC Hermannstadt1515-3
14FC Voluntari815-13