Indian Wells / Halep joaca in aceasta seara, in „optimi”, nu mai devreme de ora 23:30. Daca trece de cehoaica, Simona se va duela cu Serena!

halep-victorie-makarovaOrganizatorii turneului de la Indian Wells au anuntat ora de incepere a meciului pe care Simona Halep il va disputa in optimi, impotriva cehoaicei Barbora Strycova.

Astfel, partida se va desfasura marti seara, nu mai devreme de ora 23:30, ora Romaniei.

Meciul va avea loc pe terenul 3, dupa doua intalniri din proba masculina, Alexander Zverev – Gilles Simon si Feliciano Lopez – Roberto Bautista Agut. Prima partida va incepe la ora 20:00.

In varsta de 30 de ani, Strycova ocupa locul 37 in clasamentul WTA, are un singur trofeu in cariera si a castigat premii de peste 4 milioane de dolari. Cea mai buna clasare a Barborei Strycova este locul 20, pe care a fost in martie 2015.

Ea s-a duelat de doua ori pana acum cu Simona, scorul fiind egal, 1-1. De mentionat ca victoria cehoaicei s-a inregistrat in urma cu sase ani.

La turneele de Grand Slam, cea mai buna performanta a inregistrat-o in 2014, cand a ajuns in sferturile de finala la Wimbledon.

Castigatoarea acestei partide se va duela, aproape sigur, in sferturi, cu Serena Williams, lidera clasamentului WTA avand o misiune aparent usoara impotriva Katerinei Bondarenko, din Ucraina, locul 70 mondial.

Luni, Halep s-a calificat in optimile de finala de la Indian Wells dupa ce a invins-o pe rusoaica Ekaterina Makarova (locul 32 WTA), scor 6-2, 6-4.