VIDEO / Scene de Bundesliga in liga a patra din Cluj. Potaissa Turda a castigat cu un ”gol” precum cel ”marcat” de Kiessling in 2013

tritenii-potaissaIn prima etapa din 2016 din Liga 4 din judetul Cluj, Potaissa Turda a castigat cu 3-1, pe terenul Unirii Tritenii de Jos, dupa ce a trecut un avantaj cu un gol fantoma validat de arbitru in minutul 83.

La o faza ce a adus aminte de cea dintr-un meci Hoffenheim – Bayer Leverkusen, din octombrie 2013, Alin Tot a reluat o centrare venita de pe partea stanga, mingea s-a dus pe langa bara, insa a intrat in poarta, intrucat plasa era rupta. Cel care a semnalizat ca golul a fost corect a fost asistentul de pe partea dreapta.

Conform turdanews.net, cei din Tritenii de Jos au vrut sa se retraga de pe teren, insa dupa ce au protestat timp de cateva minute, partida s-a reluat. Jucatorii gazdelor nu au mai vrut insa sa participe la meci, iar cei de la Potaissa Turda au ajuns sa paseze mingea intre ei in jumatatea proprie. La un moment dat, unul dintre fotbalistii oaspetilor a trecut printre cei adversi si a marcat golul de 3-1.

In urma cu doi ani si jumatate, arbitru Felix Brych a acordat gol la o faza petrecuta in minutul 70 al meciului Hoffenheim – Bayer Leverkusen, la scorul de 1-0 pentru ”aspirine”. Atunci, Stefan Kiessling a reluat, cu capul, o centrare venita din corner, de la Gonzalo Castro, mingea s-a dus, la fel, pe langa bara, insa a intrat in poarta prin plasa rupta. Reusita s-a dovedit a fi decisiva, pentru ca Hoffe a marcat o data pana la final, iar Leverkusen a castigat cu 2-1.