Romania a castigat fara probleme meciul cu Germania din Rugby Europe Championship

romania-germaniaRomania a castigat al patrulea meci din tot atatea disputate in Rugby Europe Championship, dupa ce s-a impus categoric in fata Germaniei, cu 61-7. Scorul la pauza, pe Stadionul ”Emil Alexandrescu” a fost 27-0 pentru ”Stejari”.

Punctele Romaniei au fost reusite de catre Adrian Apostol (eseu, minutul 8), Ovidiu Tonita (eseu, 31), Viorel Lucaci (37), Stelian Burcea (eseu, 37), Stelian Burcea (eseu, 45), Paula Kinikinilau (eseuri, 51, 71, 78), Florin Vlaicu (eseuri transformate, 8, 31, 37, 51, 63; lovituri de pedeapsa, 14, 23, 56) si Tudorel Bratu (eseu transformat, 71).

Punctele nemtilor au venit in urma unui eseu al lui Mathias Schoser (minutul 65), transformat de catre Parkinson.

In precedentele meciuri, Romania s-a impus cu 39-14 in fata Portugaliei, 21-18 in fata Spaniei si 30-0 in fata Rusiei. Pe 19 martie, la Tbilisi, ”Stejarii” vor juca meciul decisiv in fata Georgiei, cealalta echipa din divizie cu victorii pe linie pana acum.