Rapidul are probleme mari inaintea duelului cu Pojorata: „Trebuie sa punem presiune din primul minut si sa marcam repede”. S-a platit un salariu la fotbalisti

alexa-conf-pojorataDan Alexa a sustinut astazi conferinta de presa premergatoare partidei cu Bucovina Pojorata, din etapa a 22-a a esalonului secund, si a vorbit despre importanta meciului care se va disputa sambata, de la ora 13:00. Bucovina Pojorata este a doua si ultima echipa care a invins Rapidul in acest sezon regulat al Ligii a II-a, in tur, cu scorul de 2-1, dupa Farul, la Constanta, scor 1-0.

Avem probleme importante de lot, in afara de Trandu, Robuste si Martin, care sunt suspendati, Luque este bolnav si nu va juca. Sunt patru absente importante, dar trebuie sa castigam. Trebuie sa punem presiune din primul minut si sa luam cele trei puncte„, a spus antrenorul Rapidului.

Alexa a vorbit si despre acuzele adversarilor cum ca Rapid ar primi multe lovituri de pedeapsa: „Cand calci careul advers de 20 de ori pe repriza e normal sa mai primesti si penalty-uri. Se vorbeste mai mult despre penalty-urile noastre, dar de faptul ca N’Koyi a avut gol valabil si ca Trandu a primit cartonas rosu foarte usor se vorbeste mai putin.

Despre adversarul de sambata, antrenorul Rapidului a spus ca este o echipa mai buna acasa, unde terenul prost ii avantajeaza.

Pojorata este o echipa ambitioasa, se apara bine, dar este o echipa care joaca mai bine acasa, in conditii speciale, tinand cont de starea terenului„, a declarat „Chirurgul”.

Dan Alexa a spus si ca s-a mai platit un salariu, astfel ca la echipa este mai multa liniste.

Avem mare nevoie de suporteri, stiu ca au suferit o dezamagire la Pojorata, asa ca ii asteptam la meci„, a incheiat Alexa.