Steaua castiga dupa prelungiri la Oradea in turneul 1-6 al Ligii masculine de baschet!

mingi-de-baschetCSM CSU Oradea a pierdut primul meci dupa patru etape din turneul 1-6 al Ligii Nationale de baschet masculin in fata echipei Steaua CSM Eximbank. Dupa prelungiri, 82-84 (37-39, 72-72). Celelalte doua partide s-au incheiat cu victorii ale gazdelor.

Nicoara a transformat pentru stelisti una dintre cele doua aruncari libere cu cinci secunde inainte de final, ducand scorul la 72-72. In cele cinci minute de prelungiri oaspetii s-au dovedit mai buni, reusind sa se impuna, in buna masura datorita americanului Troupe, cosgeterul intalnirii, 30 puncte. Conationalul Barnette, de la gazde, a reusit doar 18. Prin acest succes, formatia bucuresteana s-a apropiat la un singur punct de oradeni, 45, fata de 46. Urmeaza la o lungime UBT Cluj-Napoca, 80-87 (31-42) in deplasare, la BC Mures, care are 42. SCM Universitatea Craiova a intrecut pe CSU Atlassib Sibiu la doua cosuri, 84-80 (37-41), acumuland 41 de puncte, cu doua mai multe decat adversara sa.

Pentru teamul de langa Cris urmeaza un nou test dificil sambata, la Cluj-Napoca. Stelistii vor juca la Sibiu, iar muresenii in sala din Banie.