REZULTATE / Optimile de finala UCL, mansa retur: Benfica se impune in prelungiri si in Rusia, PSG o elimina din nou pe Chelsea!

chelsea-psg-retur-UCL

SL Benfica si Paris Saint-Germain le urmeaza pe Real Madrid si VfL Wolfsburg in sferturile de finala ale UEFA Champions League.

Portughezii au ajuns intre ultimele opt echipe dupa ce s-au impus si in Rusia, in fata lui Zenit cu un gol in prelungiri, dupa ce au realizat acelasi lucru si la Lisabona. Dupa ce Hulk a deschis scorul pe ”Petrovsky”, Nico Gaitan a restabilit egalitate, dupa care, atunci cand problema calificarii era rezolvata, Talisca l-a invins pe Lodygin, in minutul 90+6.

In cel mai interesant meci al serii, PSG a repetat victoria din tur, cu 2-1 si pe ”Stamford Bridge” si, pentru al doilea an la rand, a eliminat-o pe Chelsea in optimile de finala din Liga Campionilor. Adrien Rabiot a inscris primul in aceasta partida, dupa care Diego Costa a reusit sa restabileasca egalitate, dupa ce l-a intors, neasteptat de usor, pe Thiago Silva. Atacantul brazilian a iesit insa accidentat in partea a doua, iar sansele lui Chelsea au scazut considerabil. Acestea au devenit egale cu zero dupa ce parizienii au revenit in avantaj, datorita starului echipei, Zlatan Ibrahimovic.

Ultimele patru sfert-finaliste le vom afla saptamana viitoare.

FINAL / Zenit – Benfica 1-2 (Hulk 69 / Nico Gaitan 85, Talisca 90+6)
FINAL / Chelsea – PSG 1-2 (Diego Costa 27 / Rabiot 16, Ibrahimovic 67)