FINAL / Dinamo – Steaua 1-1. Inca o remiza in ”Eternul Derby”. Ambele echipe au terminat meciul in 10

Dinamo-steaua-play-off

Editia cu numarul 162 a derby-ului dintre Dinamo si Steaua s-a incheiat, din nou, la egalitate, 1-1. Spre deosebire de intalnirea din Cupa Romaniei, din urma cu trei zile, de aceasta data, cele doua echipe ne-au oferit, pe langa goluri, si un meci cu mult mai multe faze de poarta.

”Ros-albastrii” au deschis scorul destul de repede, in minutul 10, prin Hamroun, dupa un inceput mai bun de meci, insa ”cainii” puteau egala imediat, insa portarul Florin Nita s-a opus de fiecare data. Pe final de repriza, Steaua l-a pierdut si pe Ciprian Marica, atacantul accidentandu-se dupa 36 de minute.

In partea a doua, ”ros-albii” au inceput mai bine, insa nu au fost foarte periculosi. Un sut in transversala si un altul din lovitura libera respins incredibil de Nita au prevestit golul egalizator al lui Bicfalvi, din minutul 81.

La scurt timp dupa gol, nervii si-au facut aparitia in meci, iar Filip si Hamroun au fost eliminati. Dupa ce echipele au ramas cu un om mai putin, Steaua a fost mai periculoasa, insa scorul a ramas 1-1.

Rezultatul de egalitate o favorizeaza pe prima clasata, Astra, care s-a desprins la patru puncte de Dinamo, locul doi, si la sase de Steaua, locul patru.

DINAMO: Cerniauskas – Marc, Puljic, Mevlja, Filip – Anton – Rotariu, Bicfalvi, Palic, Kortzorg – Essombe.
Antrenor: Mircea Rednic.

STEAUA: Nita – Papp, Varela, Tamas, Tosca – Pintilii – Popa, Chipciu, Stanciu, Hamroun – Marica.
Antrenor: Laurentiu Reghecampf.