UPDATE / Cupa Davis, Romania – Slovenia 3-0. Tecau si Mergea aduc victoria „tricolorilor” dupa succesul din meciul de dublu!

tecau-mergea-cupa-davisUPDATE / Romania invinge Slovenia, scor 3-0 dupa primele doua zile ale confruntarii. Horia Tecau si Florin Mergea au adus punctul decisiv pentru tara noastra dupa victoria in meciul de dublu, 6-3, 7-6(5), 7-6(3), in fata perechii Blaz Rola – Grega Zemlja.

UPDATE / Cuplul Horia Tecau – Florin Mergea isi adjudeca si setul al doilea, cu 7-6(5), in 46 de minute.

UPDATE / Perechea romana Tecau-Mergea castiga primul set, cu 6-3, in 33 de minute.

Sambata, la ora 15:00, a inceput meciul de dublu dintre Romania si Slovenia, in care pentru „tricolori” evolueaza Horia Tecau, locul 3 in clasamentul mondial de dublu, si Florin Mergea, locul 11, iar pentru oaspeti Blaz Rola si Grega Zemlja, cei care au jucat si ieri, in meciurile de simplu.

Dupa prima zi, Romania conduce cu 2-0, gratie victoriilor la simplu obtinute de Marius Copil si Adrian Ungur, ultimul la primul sau succes in 2016.

Intalnirea se disputa la Arad, in primul tur al Grupei I, Zona Euro/Africana.