Real si Barca invinse de echipele din Moscova in returul Top 16 al Euroligii de baschet!

real-baschetPrima zi a celei de-a doua runde a returului celor mai bune 16 echipe din Euroliga masculina de baschet s-a incheiat cu surprinzatoarele infrangeri ale celor mai titrate echipe iberice. Real Madrid a pierdut din nou, de data asta in propria sala, partida cu TSKA Moscova, iar FC Barcelona a fost intrecuta de Himki Regiunea Moscova in deplasare. Ambele raman in cursa pentru calificarea in faza urmatoare, unde vor merge ocupantele locurilor 1-4 din cele doua grupe.

Madrilenii, detinatori ai trofeului, au cedat a treia oara in acest sezon in fata propriilor suporteri, 86-97 (37-42), de data asta impotriva liderei grupei F, TSKA Moscova, care a obtinut a opta victorie din noua jocuri. Succes conturat inca din al doilea sfert, diferenta ajungand la 13 puncte, 86-73, cand mai erau doua minute. Realul ramane cu cinci victorii si patru infrangeri, urmand sa evolueze etapa viitoare in fieful celor de la Zalgiris Kaunas, dupa care va avea trei deplasari de foc, la FC Barcelona, Olympiacos Pireu si Laboral Kutxa Vitoria. Formatii cu care se afla in lupta pentru celelalte trei locuri calificante in sferturi. Teamul catalan a cedat cu 61-75 (29-48) in fieful celor de la Himki, avnd un bilant de 4-5, fata de 5-4 al invingatorilor, la capitolul victorii-infrangeri.

In grupa E s-au desfasurat trei meciuri in care s-au impus oaspetii, Panathinaikos Atena, 76-58 (42-27) la Unicaja Malaga, Lokomotiv Kuban Krasnodar, 76-61 (38-28), la Anadolu Efes Istanbul, ambele ajungand la sase succese si nou promovata Darusafaka Dogus Istanbul, 76-58 (42-27) la Cedevita Zagreb. Care si-a trecut in cont victoria cu numarul 3. Daca va trece si de concitadina Anadolu Efes etapa viitoare, pe teren propriu, mai poate spera, teoretic, la calificare, in functie de prestatiile adversarei, care are, deocamdata, cinci succese.