FINAL / Rapid Bucuresti – Dunarea Calarasi 1-0. Giulestenii trec pe primul loc in Seria I dupa un meci in care au ratat doua penalty-uri!

Rapid-DunareaEtapa a 20-a din Liga a II-a a programat vineri, de la ora 18:00, in Giulesti, cel mai interesant duel al seriei de est, Rapid Bucuresti – Dunarea Calarasi, cele doua echipe care conduc clasamentul.

La capatul unui meci foarte disputat, echipa lui Dan Alexa s-a impus la limita, scor 1-0, devenind astfel noul lider al Seriei I, cu 42 de puncte, trei mai mult decat invinsa ei de astazi.

Dupa un inceput bun, oaspetii au ramas in 10 jucatori in urma eliminarii lui Panait, care l-a faultat in careu pe N’Koyi. Iulian Popa a ratat insa penalty-ul (33), fiind imitat de Madalin Martin peste 9 minute.

In repriza secunda, George Tudoran a reusit golul izbavitor iar giulestenii si-au trecut in cont 3 puncte importante in lupta pentru promovare.

Echipe de start:

RAPID: Draghia – Kusnir, Robuste, Cruz, Fota – Trandu, R. Costin – Tudoran, N’Koyi, I. Popa – Martin

Antrenor: Dan Alexa

DUNAREA CALARASI: Lungu – Tenea, M. Popescu, Panait, M. Muresan – Al. Stoica, S. Matei, S. Popescu, M. Chitu – Saifeddine, V. Alexandru

Antrenor: Adrian Mihalcea