Finlandezul Jarkko Nieminen si ecuadorianul Emilio Gomez si-au invins adversarii cu 6-0 pe linie, in Cupa Davis!

cupa-davisDoua meciuri de tenis din Cupa Davis au inregistrat, vineri, scoruri foarte rar intalnite. Ambele partide s-au terminat cu scorul de 6-0, 6-0, 6-0!

Ecuadorianul Emilio Gomez, locul 327 ATP, l-a invins cu acest scor pe Adam Hornby, din Barbados, care nu ocupa nicio pozitie in clasamentul mondial. Meciul a avut loc in cadrul Grupei 1 a zonei Americilor si a durat o ora si 20 de minute.

De asemenea, finlandezul Jarkko Nieminen, locul 271 ATP, a trecut de Courtney John Lock, din Zimbabwe, locul 2.147 mondial. Meciul a avut loc in cadrul Grupei a 2-a a zonei Europa/Africa si a durat doar o ora si 8 minute.

Scorul este atat de rar intalnit, incat in era Open s-au inregistrat doar 8 astfel de rezultate, niciodata in aceeasi zi. Printre cei care au castigat cu acest scor se numara Andy Murray, Ivan Lendl, Stefan Edberg si Sergi Bruguera.