Spurs a ratat sansa de a o egala pe Leicester, Arsenal, invinsa de Swansea, iar City a fost ajunsa de United dupa ce a pierdut la scor cu Liverpool

Premier-League-28Desi a facut doar un egal, marti, pe propriu stadion, 2-2 cu West Bromwich Albion, liderul din Premier League, Leicester City, a fost cea mai castigata echipa dupa etapa a 28-a din Premier League, dupa ce urmatoarele trei clasate au pierdut in meciurile disputate miercuri.

Tottenham Hotspur a ratat sansa de a o egala la puncte pe echipa lui Ranieri, intrucat a fost invinsa cu 1-0, de catre West Ham United, intr-un derby al Londrei decis de golul lui Michail Antonio, din minutul sapte.

Dupa infrangerea neasteptata din meciul cu Manchester United, Arsenal a clacat din nou, miercuri, in fata lui Swansea City. Galezii au castigat cu 2-1 pe Emirates Stadium, desi ”tunarii” au fost cei care au deschis scorul, prin costa-ricanul Joel Campbell, in minutul 15. Wayne Routledge (minutul 32) si capitanul Ashley Williams (74) au fost cei care au adus trei puncte extrem de importante pentru ”lebede”, in lupta lor pentru evitarea retrogradarii. Cu zece etape ramase, Swansea s-a distantat la sase puncte de trio-ul aflat pe locurile 17, 18 si 19, format din Sunderland, Norwich si Newcastle (un meci mai putin disputat), in timp ce Arsenal se afla la afla la sase puncte in spatele lui Leicester si la trei in urma rivalei Tottenham, pe care urmeaza sa o intalneasca sambata, de la 14:45, pe White Hart Lane.

In cel mai interesant duel al etapei, Liverpool si-a luat revansa in fata lui Manchester City, dupa infrangerea de duminica, de pe Wembley, din finala Cupei Ligii. Echipa lui Klopp a castigat cu 3-0 pe Anfield reusind a doua victorie categorica in fata ”cetatenilor”, dupa acel 4-1 din tur, de pe Etihad Stadium. Golurile ”cormoranilor” au fost marcate de Adam Lallana (34), James Milner (41) si Roberto Firmino (57). Distanta dintre cele doua echipe este de sase puncte acum, in favoarea lui City, care insa n-a adunat niciun punct in ultimele trei meciuri din Premier League.

In aceste conditii, formatia lui Pellegrini a fost ajunsa de Manchester United, care a castigat cu greu in fata lui Watford, pe Old Trafford, dupa o lovitura libera transformata impecabil de Juan Mata, in minutul 83. Chiar daca Anthony Martial a revenit in echipa dupa accidentare, Louis van Gaal l-a utilizat din nou pe tanarul Marcus Rashford ca varf impins. O alta revenire importanta pentru ”diavoli” este cea a fundasului lateral Matteo Darmian, cel care a intrat pe teren din postura de rezerva.

Intr-un alt meci jucat miercuri, Stoke a castigat cu 1-0, acasa, in fata lui Newcastle, dupa un gol al lui Xherdan Shaqiri, in minutul 80.