VIDEO / Steaua Rosie Belgrad a triumfat in „Veciti derbi”, pe terenul lui Partizan! Record de victorii consecutive in campionatul Serbiei

partizan-steaua-rosie-1-2Probabil cel mai incins derby din fotbalul european, Partizan Belgrad – Steaua Rosie, si-a consumat, sambata, cel de-al 150-lea episod. „Alb-rosiii” s-au impus cu 2-1, chiar pe terenul marii rivale, si se indreapta cu pasi mari spre cel de-al 27-lea titlu din istorie.

Meciul din etapa a 24-a din Super Liga, gazduit de stadionul „Partizana” a durat 100 de minute din cauza deseslor intreruperi provocate de fanaticii suporteri sarbi, care au aruncat torte si fumigene in teren.

Golurile au fost marcate de Gogoua (18) pentru gazde, respectiv Ibanez (26) si Sikimic (34), pentru oaspeti. Steaua Rosie a terminat meciul cu un om in minus, dupa eliminarea lui Lukovic, avertizat cu doua cartonase galbene in decurs de numai 6 minute (64 si 70).

In urma acestui succes, al 21-lea consecutiv in campionatul Serbiei, Steaua Rosie si-a consolidat pozitia de lider, cu 68 de puncte acumulate. Campioana en-titre Partizan, in schimb, se afla abia pe locul 6, la 32 de puncte in urma marii sale rivale. Primele opt echipe, din totalul de 16, vor disputa un play-off la finalul sezonului regulat din Super Liga.