S-a trezit Espanyol! Costel Galca, a doua victorie consecutiva in La Liga: „Sunt incantat de scor si ca cei trei atacanti au inscris”

gijon-espanyolEspanyol Barcelona este in revenire de forma, dupa a doua victorie la rand in campionatul Spaniei, 4-2 pe terenul lui Sporting Gijon. Echipa antrenata de Costel Galca a urcat pe locul 14, indepartandu-se momentan de zona retrogradarii.

Gazdele au deschis scorul in minutul 20, prin Carlos Castro, dar Espanyol a egalat cu patru minute inainte de pauza, cand Burgui a realizat o actiune superba si l-a invins pe Cuellar.

Trupa lui Galca a trecut in avantaj in minutul 48, cand Gerard Moreno a fructificat centrarea perfecta a lui Javi Lopez. Oaspetii au facut 3-1 peste zece minute, prin acelasi Gerard Moreno, care a realizat dubla dupa un sut la coltul lung.

Echipa pregatita de fostul fundas al Barcelonei din anii 90, Abelardo, a redus din diferenta imediat, prin acelasi Carlos Castro, apoi a trimis de doua ori mingea in bara, prin Sanabria si Rachid Ait-Atman. Oaspetii au lovit insa decisiv, pe contraatac, cand sutul lui Marco Asensio a fost deviat in proprie poarta de Luis Hernandez.

Sunt incantat de scor si ca cei trei atacanti au inscris. Am stiut ca Gijon va cauta contraatacurile, in special pe partea stanga si am incercat sa acoperim zona, desi au scapat pe acolo la o ocazie. Am incercat sa recuperam mingea si sa jucam cat mai mult in jumatatea lor de teren„, a declarat Costel Galca, la finalul meciului.

Dupa succesul de pe „El Molinon”, echipa lui Costel Galca a urcat pe locul 14, cu 28 de puncte. Tot atatea are si Betis Sevilla, pe care Espanyol Barcelona o va intalni joi, la Cornella de Llobregat, in etapa a 27-a din La Liga.